- Mandallin
- Aktualności
- 0 polubienia
- 240 odwiedzin
- 0 komentarzy
- meble indyjskie
Meble w stylu indyjskim to naprawdę różnorodna grupa produktów, które łączy jedno – wykonanie ze szlachetnych, egzotycznych i prawie niezniszczalnych gatunków drewna. Indyjskie meble to zarówno proste, surowe bryły, jak i sprzęty wykończone wyszukanymi ornamentami czy pomalowane na intensywne kolory. Jakie dodatki dobierać do mebli w stylu indyjskim? To zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć. W artykule przedstawiamy cztery najlepsze wariacje!
Proste indyjskie meble + proste dodatki – szlachetny minimalizm
Indyjskie meble o prostych kształtach mają bardzo szlachetny, wręcz luksusowy charakter. Do tych z ciemnego drewna (np. z palisandru lub akacji indyjskiej) możesz dobrać dekoracje z metali szlachetnych, szkła czy ceramiki wysokiej jakości – dzięki temu stworzysz nowoczesną i ponadczasową aranżację. Ciemne meble indyjskie połączone z prostymi dodatkami świetnie pasują również do stylu industrialnego.
Z kolei meble z drewna mango wykonane w Indiach mają dużo jaśniejszą, zazwyczaj chłodną barwę (czasami z fioletowymi refleksami) i przepiękne, wyraziste usłojenie. Dodaj kilka prostych lampionów lub świec, plecione pledy z wełny, wazony z suszonymi trawami oraz sofę lub fotel w jasnych kolorach i szarościach, a powstanie stylowe, skandynawskie wnętrze. Poczujesz w nich szczęście w wersji hygge!
Proste indyjskie meble + wyszukane dekoracje – efekt glamour
Indyjskie meble w prostych kształtach, zwłaszcza te ciemniejsze, stanowią doskonałe tło dla wyszukanych dekoracji i sprzętów. Lampy i żyrandole z kaskadami kryształków, ludwikowskie sofy i fotele, a do tego luksusowe materiały – aksamit, skóry, futra (oczywiście najlepiej sztuczne), marmur, kamienie szlachetne – to recepta na wnętrze z przepychem. Pamiętaj, styl glamour musi błyszczeć.
Jeśli nie chcesz urządzać dużych pomieszczeń z takim rozmachem, wprowadź meble indyjskie i wyszukane dodatki np. do łazienki. Drewno z palisandru jest naturalnie wodoodporne, dlatego doskonale sprawdzi się jako materiał na łazienkowe półki, szafki, a nawet blaty.
Dekoracyjne indyjskie meble + proste dodatki – wiadomo, kto jest gwiazdą
Indyjskie meble często mają też pięknie zdobione, w całości pokryte ornamentami fronty albo ażurowe drzwiczki. Oprócz tego niektóre egzemplarze występują w niezwykłych barwach – czerwieni, zieleni, żółci, błękicie, pomarańczu, i to zarówno w połączeniu z naturalnymi odcieniami drewna, jak i w szalonych konfiguracjach. Jeśli nie chcesz, żeby cokolwiek odciągało uwagę od zdobień na meblach, dobierz do nich naprawdę proste dodatki.
Do ozdobnego indyjskiego wyposażenia pasują kwadratowe sofy, narożniki i fotele oraz praktyczne, funkcjonalne dekoracje – rośliny doniczkowe, zegary, poduszki, koce czy dywany. Możesz też zdecydować się na jeden czy dwa wyraziste meble (np. dekorowaną komodę i lustro), a wszystkie pozostałe meble i dodatki utrzymać w minimalistycznym stylu. Takie połączenie jest bardzo trendy! Jeśli czujesz lekki przesyt skandynawskimi czy nowoczesnymi aranżacjami, ale nie chcesz wprowadzać rewolucji do swojego mieszkania, to naprawdę dobre posunięcie.
Ozdobne indyjskie meble + dekoracje na bogato – idź na całość!
A co powiesz na rzeźbione lub wielobarwne indyjskie meble w połączeniu z nasyconymi kolorami i fantazyjnymi dekoracjami? To chyba najkrótsza recepta na orientalne wnętrze! W pomieszczeniach w stylu orientalnym znajdziesz prawdziwą feerię barw – czerwień, zieleń, fiolet, granat, magendę, oranże czy indygo. Do tego stylowe lampiony, wzorzyste, luksusowe tkaniny (np. jedwab), misterne mandale i piętrzące się stosy poduszek… Niektórych od nadmiaru może rozboleć głowa, jednak jeśli lubisz niezwykle energetyzujące pomieszczenia, styl orientalny to coś dla ciebie.
Inna opcja to zachowanie niezwykłej dekoracyjności indyjskich mebli i dodatków, ale w jasnych, zbliżonych do siebie barwach. W ten sposób uzyskasz przytulne, ciepłe wnętrze w stylu boho. A biel i barwy ziemi połączone z ciemnym drewnem stworzą styl kolonialny. Zarówno boho, jak i styl kolonialny mimo sporej dekoracyjności mają bardziej stonowany charakter.
Komentarze (0)