Jak pielęgnować meble kolonialne?

Meble kolonialne najczęściej wykonuje się z egzotycznego drewna, np. palisandru, mango albo akacji indyjskiej. Mimo że wyróżnia je wyjątkowa trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowanie, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, żeby mogły cieszyć oko przez lata. Jak pielęgnować meble kolonialne? Co robić, a czego unikać? Dowiesz się z naszego artykułu.

Krótka charakterystyka drewna egzotycznego

Palisander, mahoń, akacja indyjska, teczyna, sandałowiec i mangowiec to rodzaje drewna, z których zdolni rzemieślnicy są w stanie wyczarować naprawdę piękne, imponujące meble. Większość z nich ma ciemną, nasyconą barwę i wyraźne usłojenie – drewno mango jest wyraźnie jaśniejsze i przybiera barwę szarą, brązowozieloną, a czasem i lekko fioletową. Egzotyczne drewno to surowiec bardzo twardy. Przez to jest trudny w obróbce i wyjątkowo trwały (a nawet wodoodporny!).

Mogłoby się wydawać, że skoro meble kolonialne mają tak dobre właściwości użytkowe, nic nie jest w stanie im zaszkodzić. Jednak – jak każde drewniane wyposażenie – potrzebują odrobiny troski. Poniżej znajdziesz sześć wskazówek, które pozwolą Ci zadbać o te piękne, szlachetne sprzęty.

Wycieraj kurz – nawet codziennie

Kurz osadza się na meblach każdego dnia. Jednak na tych ciemnych i egzotycznych jego drobinki są wyjątkowo widoczne. Dosłownie przyćmiewają blask drewna! Dlatego postaraj się jak najczęściej ścierać z nich kurz – najlepiej codziennie.

Nie używaj silnych detergentów ani za dużo wody

Do wyczyszczenia mebli kolonialnych nie potrzebujesz agresywnych środków. Wystarczy woda z delikatnym mydłem, np. lnianym. Unikaj zalewania mebli wodą. Szmatka, której używasz, powinna być dokładnie wyciśnięta. Trudniejsze zabrudzenia usuń szczoteczką z delikatnym włosiem. Pamiętaj też o wytarciu drewna do sucha – możesz wykorzystać ręcznik papierowy albo miękką ściereczkę. To samo dotyczy sytuacji, gdy przez przypadek zachlapiesz blat. Rozlane płyny usuwaj natychmiast. Jeśli meble stoją w wilgotnym pomieszczeniu (wilgotność powyżej 60%), możesz rozważyć używanie osuszacza powietrza.

Stosuj środki do pielęgnacji drewna

Oprócz roztworu mydlanego możesz zastosować preparaty dedykowane do pielęgnacji drewna. Niektóre nanosi się szmatką, a inne mają formę praktycznego sprayu. Te środki, które zawierają w składzie woski, od razu zabezpieczają powierzchnię drewna. Najlepsze są preparaty naturalne. Jeśli masz wątpliwości jaki środek zastosować skontaktuj się z nami.

Unikaj przesuszania drewna

Kolonialnych mebli lepiej nie stawiać w wyjątkowo suchych pomieszczeniach (wilgotność poniżej 40%), a także w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła – grzejników, rur centralnego ogrzewania, kominka. Wszystkie te czynniki mogą powodować nadmierne rozsychanie się drewna. Drewnianym meblom kolonialnym szkodzi im wystawianie na silne promienie słoneczne. Nie tylko powoduje to wysychanie drewna, ale także jego blaknięcie.

Używaj podkładek pod naczynia

Lepiej nie stawiać bezpośrednio na drewnianych blatach gorących czy wilgotnych naczyń. Zabezpiecz meble specjalnymi podkładkami albo obrusem. Ręcznie robione kolonialne czy indyjskie meble są dość drogie i luksusowe, więc na pewno zależy Ci na ich doskonałym stanie! Nie ma nic gorszego niż świadomość, że przez chwilę nieuwagi na pięknym drewnie pozostał trwały, szpecący ślad.

Powiązane produkty

Biblioteczka (2+3) Klasyczna Biblioteczka (2+3) Klasyczna 2
  • -391,00 zł
5 dni
2 799,00 zł 3 190,00 zł
Biblioteczka z 2 drzwiami i 3 półkami. Klasyczny design oraz kolor sprawiają, że mebel jest doskonałym wykończeniem wnętrza. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania