Jak często i w jaki sposób olejować drewniane meble?

Czym jest olejowanie drewna? Kilka słów na temat tej metody konserwacji

Drewno to materiał szlachetny, naturalny, a więc też podatny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne – przede wszystkim wilgoć, ale też, z drugiej strony, nadmierne przesuszenie. Nie bez znaczenia pozostaje także problem insektów, które żywią się tym materiałem. Prawidłowe zabezpieczenie surowca, właśnie poprzez olejowanie drewna, zapewnia mu wysoki poziom ochrony, a do tego świetnie wpływa na jego wygląd.

Olejowanie drewna jest jedną z metod konserwacji, po którą sięga się coraz chętniej, zastępując nią lakierowanie czy bejcowanie. Przede wszystkim to technika naturalna, bezpieczna tak dla człowieka, jak i środowiska oraz, oczywiście, samego drewna, z którego wykonane są meble i inne wyposażenie domowe. Oleje pozbawione są bowiem szkodliwych substancji chemicznych.

Dlaczego warto olejować meble drewniane?

Oleje są substancjami, które są w bezpieczny sposób wchłaniane przez drewno, do głębiej położonych warstw. Tym samym olejowanie pozwala zabezpieczyć wyroby drewniane w szeroki sposób – uzupełniając strukturę nie tylko na powierzchni, ale i od środka. Ponieważ oleje do wyrobów drewnianych stosowanych wewnątrz, w odróżnieniu od, na przykład, lakierów, nie zawierają żadnych składników zalepiających (jak silikony, kleje), nie ograniczają one tym samym naturalnych procesów zachodzących w drewnie – pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza oraz odparowywanie wilgoci. Dzięki temu nie dochodzi do trudnego do późniejszej eliminacji zawilgacania drewna, które sprzyja pleśnieniu surowca. Jednocześnie materiał nie jest narażony na nadmierne przesuszenie i pękanie.

Dla wielu właścicieli mebli drewnianych istotną zaletą olejowania jest także możliwość estetycznego podkreślenia naturalnego rysunku drewna. Prawidłowo nałożony olej uwypukla wygląd słoi, podkreśla jego barwę i pozostawia je utrwalone, o matowym, przyjemnym w dotyku wykończeniu.

Jak olejować meble z drewna?

Do olejowania mebli (np. drewnianych stołów) i wyposażenia z drewna można używać olejów roślinnych, które znajdują się właściwie w każdej kuchni – doskonale sprawdzi się olej lniany, rzepakowy czy też kokosowy. W sprzedaży znajdują się również środki profesjonalne do olejowania drewna. Te jednak zaleca się do wykorzystywania w przypadku drewnianych wyrobów, które narażone są na większe obciążenia – w tym takich, jak deski tarasowe czy meble ogrodowe. Oleje te zawierają bowiem w składzie specjalne żywice, które stanowią silniejszą barierę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Przed rozpoczęciem olejowania, należy także odpowiednio przygotować drewniany mebel – zarówno ten starszy, jak i nowy, wykonany z surowego drewna. W tym celu wystarczy starannie przeszlifować powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Po zakończeniu prac lekko zwilżoną ściereczką należy usunąć z mebla pozostały pył i inne drobinki – to również świetny sposób na to, by upewnić się, że drewno zostało dobrze wygładzone.

Nakładanie oleju pozostaje już bardzo prostą czynnością – do tego celu użyć można miękkiej ściereczki. Olej nakłada się na drewno niewielkimi porcjami, rozprowadzając go wzdłuż usłojenia.

Jak często olejować meble z drewna?

Meble drewniane wewnątrz pomieszczeń olejować należy przynajmniej raz do roku. Wyposażenie, które znajduje się, na przykład, na tarasie czy balkonie, powinno się olejować znacznie częściej – nawet co 4 miesiące.

Powiązane produkty

Biurko drewniane kolonialne (1+3) PU Brown Spring Biurko drewniane kolonialne (1+3) PU Brown Spring 2
  • -300,00 zł
Opcja rezerwacji | Wysyłka po 15.09.2023
Biurka i sekretarzyki

Biurko drewniane (1+3, gł. 85cm) PU Brown

GK-414 -85 PU
3 999,00 zł 4 299,00 zł
Prawdziwy kolos dla konesera 1-drzwi + 3 szuflady w pieknym jasnym brązie. Okazała bryła Biurko o głębokości 85cm. 
skin M-106 Stolik kawowy Loft Industrial skin M-106 Stolik kawowy Loft Industrial 2
  • -348,00 zł
5 dni
Stoliki kawowe i ławy

M-20362 Drewniany stolik kawowy 102x46x61

M-20362
1 759,00 zł 2 107,00 zł
Stolik kawowy wykonany z naturalnych materiałów o sporym wymiarze i modnym kształcie. Wyjątkowe drewno i stylizacja

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania