Drewniana toaletka – romantyczny mebel dla każdej kobiety

Skąd się wzięła toaletka? Historia wyjątkowego mebla

Historia toaletki sięga XVII wieku, w którym nazywano tak dość proste stoliki wyposażone w dodatkowe szufladki. W następnym stuleciu meble tego rodzaju zostały uzupełnione o niezwykle istotny element, czyli lustro ustawiane lub mocowane do blatu. W takiej formie toaletka znana jest również dzisiaj i może spełniać swoje podstawowe funkcje.

Skąd jednak wzięła się sama nazwa? Chociaż wyposażenie to kojarzy się, nie bez powodu, z codzienną toaletą, w tym z wykonywaniem makijażu czy czesaniem włosów, to określenie „toaletka” wywodzi się tak naprawdę od pierwotnie stosowanego obicia. Najczęściej stosowanym materiałem było płótno – po francusku toile. Stąd już tylko krok do zapożyczenia i spolszczenia jego nazwy, w odniesieniu do całego mebla.

Początkowo toaletki były elementem aranżacji salonów, a nie sypialni. Z tych względów były zresztą bogato wyposażone – by móc ukryć przed wzrokiem ciekawskich wszelkie akcesoria toaletowe, kosmetyki i pozostałe drobiazgi. Także lustra były skrywane pod blatem, a wyciągano je jedynie na czas pielęgnacji. Ponieważ stanowiły codzienne, salonowe wyposażenie, toaletki były wyjątkowo ozdobne, bogato rzeźbione, nierzadko złocone czy też inkrustowane (metoda zdobienia drewnianych przedmiotów). Pierwotnie też z mebli tego rodzaju korzystały nie tylko kobiety – arystokraci płci męskiej, zobowiązani ówczesnymi wymogami, także potrzebowali miejsca, przy którym mogliby dbać o swój wygląd, czyli staranny makijaż twarzy czy ułożenie włosów (lub peruk).

Na pewien czas toaletki zostały wyparte innymi meblami – biurkami czy mniejszymi stolikami, jednak w ostatnich latach zauważa się ponowne zainteresowanie wyposażeniem tego typu. Wymarzony, romantyczny mebel stał się elementem spotykanym w wielu kobiecych sypialniach czy też ciekawym uzupełnieniem kącika w salonie.

Toaletki drewniane – dlaczego warto kupić solidny mebel?

W sprzedaży znaleźć można damskie toaletki wykonane z różnych materiałów. Obowiązuje w tym wypadku ta sama zasada, co przy umeblowaniu innego rodzaju: im tańsze, tym gorszej jakości. Chociaż można kupić toaletkę za naprawdę niewielką kwotę, warto rozważyć wybór solidniejszego, wykonanego z drewna mebla. Dlaczego?

Toaletka jest dla każdej właścicielki wyposażeniem, z którego korzysta regularnie – ostatecznie większość kobiet wykonuje codziennie makijaż, a z pewnością stosuje często kilkustopniową pielęgnację, czesze włosy i przeprowadza szereg innych czynności. To oznacza, że damska toaletka jest intensywnie eksploatowana każdego dnia, służy do przechowywania wielu kosmetyków i akcesoriów. Powinna być więc odpowiednio stabilnym wyposażeniem i, co jeszcze ważniejsze – trwałym. A takie cechy wykazują meble wykonane z naturalnego surowca, jakim jest drewno.

Do tego toaletki wykonane z drewna są po prostu eleganckie – oferowane w różnych wariantach kolorystycznych, ale też bardzo ozdobne, z rzeźbionymi artystycznie nóżkami czy stylizowanymi półeczkami będą wyjątkową dekoracją wnętrza utrzymanego w stylu glamour czy vintage.

Jeśli szukasz nowoczesnego, minimalistycznego stylu, również się nie zawiedziesz – proste, ale funkcjonalne toaletki z drewna, wyposażone w dyskretnie schowane szufladki i półki będą idealnym wyposażeniem, gdy mieszkasz w kawalerce lub cenisz nienachalną elegancję wynikającą z prostoty.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania