Stół owalny, czy prostokątny — który wybrać i dlaczego?

Planujesz zakup nowego stołu do salonu lub jadalni? Z pewnością już wiesz, że ma to być mebel z drewna, możliwe, że także wspólnie z innymi domownikami ustaliliście jego kolor. Problematyczne wydaje się natomiast określenie, czy ma to być stół owalny, czy prostokątny. Jak wybrać optymalny kształt blatu? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią dokonanie najlepszego wyboru!

Jakimi wartościami kierować się przy wyborze stołu?

Z zasady stół jest meblem, który kupuje się raz na kilka lat – dobrze jest zatem wybierać wyposażenie tej kategorii rozsądnie. Najlepszą decyzją będzie zakupienie wyposażenia dobrej jakości, które przetrwa wiele następnych sezonów. Wybór powinien zatem paść na stół wykonany z drewna. To surowiec bardzo odporny na obciążenia, elegancki i trwały.

Drugim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest konstrukcja stołu. W sprzedaży dostępne są meble tradycyjne, jak i rozkładane, w przypadku których blat składa się z kilku elementów, które można rozłożyć, by znacznie powiększyć jego rozmiar.

Trzecim ważnym elementem, który wpływa na wybór owalnego lub prostokątnego stołu, jest wielkość dostępnej powierzchni w pomieszczeniu oraz jego ogólny wystrój. Innymi słowy – stół nie powinien nadmiernie przytłaczać jadalni czy salonu, a jego wykończenie należy dobrać tak, by wpasował się w już istniejącą aranżację.

Stół owalny – zalety i wady

Stół owalny to mebel, który może sprawdzić się tak w niewielkim pomieszczeniu, jak i w większym mieszkaniu. Z całą pewnością świetnie wyglądać będzie w takim miejscu, gdzie zająć może centralny obszar, będąc jednocześnie głównym punktem stylizacyjnym.

Ogromną zaletą owalnych stołów jest możliwość rozsadzenia użytkowników w wygodny sposób – tak, że wszyscy mają ze sobą kontakt wzrokowy na tym samym poziomie, co sprzyja zarówno wspólnemu spożywaniu posiłków, jak i sprawdza się w trakcie organizowania wolnego czasu – na przykład podczas rodzinnych rozgrywek w gry planszowe.

Taki kształt stołu sprawia też, że korzystanie z niego jest bardzo wygodne – bez względu na to, w którym miejscu siedzi domownik, bez trudu może sięgnąć do każdego miejsca na blacie. Zaletą owalnego blatu jest ponadto jego bezpieczeństwo. Jeśli w Twoim domu mieszkają małe dzieci czy zwierzaki, nie musisz obawiać się, że skaleczą się o ostre kanty, którymi charakteryzuje się prostokątny lub kwadratowy stół.

Co jednak z wadami stołu owalnego? Uwagę zwrócić można na jego nieco mniej ustawną konstrukcję. Nie da się go całkowicie przysunąć do ściany, do tego przy takim stole trudniej organizuje się, na przykład, stanowisko domowego biura czy też miejsce do odrabiania lekcji dla dzieci.

Stół prostokątny – tak czy nie?

Stoły prostokątne, w tym także kwadratowe, to klasyczny rodzaj wyposażenia, który ma w dodatku sporo zalet. Uznawane za tradycyjny element umeblowania, pasują do wielu aranżacji wnętrz – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych czy minimalistycznych.

Czworoboczne stoły to ten rodzaj mebla, który dopasuje się nawet do małego pomieszczenia. Można bowiem w wygodny sposób ustawiać go zgodnie z potrzebami – może stanąć na samym środku jadalni, gdy spożywacie posiłki, ale w razie konieczności zaaranżowania dodatkowej, wolnej przestrzeni, dosunięty do ściany czy w kąt pokoju nie będzie nadmiernie rzucać się w oczy.

W mniejszych lokalach, takich jak kawalerki, prostokątny lub kwadratowy stół można potraktować również jako formę optycznego rozdzielenia pomieszczeń. Ustawiony pomiędzy aneksem kuchennym i salonem będzie wizualnie oddzielał te dwa obszary, będąc oczywiście w dalszym ciągu funkcjonalnym elementem wyposażenia.

Wśród wad stołu o prostokątnym blacie można wskazać wspomniane wyżej ostre brzegi, które należy zabezpieczyć specjalnymi nakładkami, jeśli w domu znajdują się młodsze dzieci. W niektórych przypadkach stół taki może również sprawiać wrażenie nieco „cięższego” i bardziej topornego, niż wariant owalny.

Podsumowując – wybór pomiędzy stołem owalnym i prostokątnym uzależniony jest od kilku elementów, jednak najważniejsze jest zawsze Twoje indywidualne podejście do tematu. Istotne jest również to, by wybierać meble wykonane w sposób solidny, by przetrwały bez trudu intensywne użytkowanie, nawet przez kilka następnych lat.

Powiązane produkty

stół FOLD Horizon 120-220 stół FOLD Horizon 120-220 2
  • Tylko online
Do 7 tygodni
Stoły dębowe

stół CLOUD Horizon

Stół cloud Horizon
3 999,00 zł
Stół CLOUD — doskonałe dopełnienie wnętrza  Solidny dębowy stół z metalowymi nogami
Stół okrągły 120/160 cm Klasyczny Mahoń Stół okrągły 120/160 cm Klasyczny Mahoń 2
  • Wyprzedaż!
  • -340,00 zł
5 dni
3 499,00 zł 3 839,00 zł
Mahoniowy stół rozkładany jadalniany to rozwiązanie do salonu lub jadalni. Stół okrągły od 120 do 160 cm średnicy  Stół dzielony na pół z funkcją rozłożenia do 160 cm.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania