Z czym łączyć meble kolonialne?

Czym jest styl kolonialny?

Styl kolonialny wywodzi się od europejskich kolonizatorów, którzy z czasem zaczęli wykonywać drewniane meble, wykorzystując naturalne materiały występujące na podbitym terytorium. Były one trwalsze i tańsze niż te przywiezione z Anglii. W ich domach zaczęły się również pojawiać rzeczy wykonane przez rdzennych mieszkańców.

Dlatego dzisiaj styl kolonialny to przede wszystkim drewniane masywne meble zrobione z egzotycznych gatunków drewna oraz ozdoby lub dodatki do mebli nawiązujące do unikalnych elementów kultury z kolonizowanego terytorium. Dla przykładu, meble indyjskie tworzy się z ciemnego drewna mango (lite drewno palisandru również może mieć ciemnobrązową barwę).

Jednak styl ten chętnie wykorzystuje także naturalne materiały, np. komoda może mieć skórzane elementy nawiązujące do Indii lub Afryki. Pamiętanie o tym pozwala łączyć meble kolonialne z bardziej współczesnymi stylami. W dużej, otwartej na ogród jadalni pięknie będą wyglądać rattanowe krzesła na lekkich stalowych nóżkach zestawione z metalowo-szklanym stołem. Za to w salonie przy ciemnym, loftowym stoliku kawowym może stać elegancka skórzana sofa z ciemnego drewna.

Meble kolonialne – jakie kolory ścian i dodatki?

Czy to w Azji, Ameryce, czy w Afryce domy kolonizatorów miały wspólne cechy. Były to pomieszczenia ze skierowanymi na ogród drzwiami i oknami, ze zwiewnymi zasłonami i baldachimami wykonanymi z naturalnych tkanin, wypełnione światłem i zielenią. Chociaż pomieszczenia urządzone w kilku odmianach stylu kolonialnego mogą różnić się dodatkami i meblami oraz rodzajem użytego drewna, to jednak kolor ścian zawsze będzie w ciepłych odcieniach. Czy to brązowy, czy zielony, czy niebieski – zawsze będzie z dodatkiem kropli słonecznego blasku.

To samo dotyczy koloru dodatków do mebli kolonialnych – zazwyczaj łączą ciepły brąz z beżem, bielą, zielenią, żółcią itd. Mogą to być rzeźby przedstawiające zwierzęta i rdzenną ludność, wazy, misy, maski, a nawet ręcznie tkane dywany lub maty rozwieszone na ścianie.

Jak zachować spójność przy dobieraniu dodatków do mebli kolonialnych?

Aby zachować spójność stylu, rodzaj dekoracji egzotycznych powinien nawiązywać do tego samego regionu, z którego pochodzą meble kolonialne w danej aranżacji. Np. zwierzęce rzeźby lub dodatki pasują do mebli z mahoniu (z Afryki), a mandala (jako zdobienie) – do mebli indyjskich wykonanych z drewna tekowego, palisandru lub innego indyjskiego gatunku.

Nie można zapomnieć o bujnej roślinności. Świetnym dodatkiem do mebli kolonialnych będą też kufry i skrzynie, w których można trzymać atlasy i np. wyjątkowe wino. Dodatkiem może być również lustro, wiatrak sufitowy, lampka i każdy inny użytkowy przedmiot – pod warunkiem, że zawiera ciemne egzotyczne drewno, bawełnę, rattan, wiklinę lub skórę. Wystarczy więc kupić kilka mebli kolonialnych, postawić je na tle ciepłej ściany w neutralnym kolorze i otoczyć egzotycznymi dodatkami przywiezionymi z podróży lub wyszperanymi na pchlim targu.

Ani meble kolonialne, ani podróże do dalekich krajów nie należą do najtańszych. Jednak aby poczuć klimat egzotyki, nie trzeba urządzać całego mieszkania w stylu kolonialnym. Meble i dodatki w tym stylu, ze względu na naturalne materiały, dobrze pasują zarówno do bazujących na drewnie stylów klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania