Czasy, kiedy oświetlano drogę pochodnią lub odpalano lampy naftowe, już minęły. W głównej mierze wpływ na to miała zapoczątkowana w XVIII w. rewolucja przemysłowa, które na trwale zrewolucjonizowała świat gospodarczy, a pokłosiem stało się wykształcenie nowego stylu. By móc pracować w fabryce przez całą dobę, konieczne stało się opracowanie technologii, która pozwalałabym na zapewnienie stałego źródła światła. Wynalazek Ignacego Łukasiewicza, jakim była lampa naftowa pozwolił wydłużenie czasu pracy w małych przedsiębiorstwach, jednak większe przedsiębiorstwa musiały szukać sposobów na oświetlenie wielkich hal produkcyjnych. Efektem tego były, oczywiście, lampy loftowe i industrialne.

Historia lamp loftowych

lampa loftowaNa styl industrialny składa się wiele czynników. Nie trudno zauważyć, że najbardziej rzucającą się w oczy cechą charakterystyczną mieszkań ustylizowanych na ten styl jest ogromna przestrzeń. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy Stany Zjednoczone mierzyły się ze skutkami recesji gospodarczej, przez którą wiele fabryk upadło, mnóstwo hal produkcyjnych opustoszało. Wówczas ogromne fabryki z wielkimi oknami stawały się domem dla ulicznych malarzy i śpiewaków. Mający duszę artystyczną Amerykanie nie przejmowali się, że zajmują cudzą własność i aranżowali wnętrze meblami, które znaleźli lub które zostały im podarowane. Wszystkie meble, były więc bardzo skromnie ozdobione, ale za to idealnie wpasowywały się w charakter miejsca. Nie trudno się domyślić, że w ten sposób w pomieszczeniu panował dość surowy klimat. Mimo że przez dużą ilość okien wpadało dużo światła, chętnie sięgano po lampy industrialne, które były bardzo proste, bez zbędnych ozdobień, ale za to dawały wiele światła po zmroku. Idealnie pasowały do wystroju lokum, gdyż były minimalistyczne i tak jak na innych meblach, można było dostrzec ślady ich użyteczności. Lampy loftowe swoim wyglądem nawiązują do początkowego oświetlenia wykorzystywanego za czasów fabryk z ery industrializacji. Nie mają wielu ozdobień, charakteryzuje je surowy styl i przede wszystkim, swoim wyglądem pasują do nowoczesnych miejsc.

Charakterystyka lamp industrialnych

lampa loftowaOdpowiednie oświetlenie tych ogromnych przestrzeni było bardzo ważne, a z czasem dla surowo zaadaptowanego pomieszczenia, lampy stały się przepiękną ozdobą. Dziś, urządzając swój dom w stylu industrialnym, nie wolno zapominać o oświetleniu pomieszczeń za pomocą lamp loftowych. Szczególnie gdy sufit jest zawieszony wysoko, przyda się możliwość obniżenia klosza tak, aby optycznie pomniejszył pomieszczenie i dawał przyjemne wrażenie przytulnego wnętrza. Wybierając lampy, powinno zwracać się uwagę na to, by były jak najbardziej postarzałe lub, wprost przeciwnie, sprawiały wrażenie niedokończonych. Kolor klosza powinien być stonowany, nierzucający się w oczy, by lampa nie wyróżniała się na tle ścian o w odcieniach szarości i które nie będą zbytnio wyróżniały się w krajobrazie mieszkania industrialnego. Tych, którzy nie chcą stawiać na czarne abażury, może zainteresować oferta posrebrzanych lub pozłacanych lamp. Może być to sposób na ustylizowanie ich pod kolor mebli lub dodatków. By wystarczająco oświetlić znaczną powierzchnię mieszkania, światło wydostające się spod klosza loftowych lamp jest idealnie rozpraszane poprzez dyfuzor. Dzięki niemu nie trzeba martwić się, że kuchnia lub salon nie będą należycie oświetlone.

Wśród mnogiego wybór lamp należy pamiętać, że styl industrialny charakteryzuje zimny metal czy beton, dlatego plastikowe abażury nie będą na miejscu. Przy wyborze kloszy należy się sugerować metalowymi wykończeniami, które dodadzą szyku i nowoczesnego klimatu wnętrza. By dodać światła nad biurkiem, pomocna również może się okazać lampka, także w stylu loftowym, którą można znaleźć w wielu sklepach. Sposobów na zaaranżowanie pomieszczeń na styl industrialny jest wiele, a internetowe poradniki pomagają w estetycznym uporządkowaniu przestrzeni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania