Dekorowanie wnętrz - jedni mają ją we krwi, dla innych aspekt ten stanowi prawdziwą pętlę ahillesową. Dla niektórych stanowi pasję oraz – w pewnych przypadkach - ścieżkę kształcenia jako osobna gałąź architektury wnętrz. Opisywana przez światowych znawców tematu, sukcesywnie zmienia się, lecz co charakterystyczne — cały czas podąża w kierunku rozwoju.

Dekoracja wnętrz jako rodzaj swoistej sztuki

meble drewniane do salonuO coraz szerszym zastosowaniu dekoru i rozwoju tej dziedziny, świadczy już samo określenie „sztuka dekoracji”, a konkretnie obecność w nim słowa „sztuka”. Skąd właściwie się wzięła i dlaczego jest łączona z dekoracją? To, co nasuwa się jako pierwsze, to funkcja tego określenia. Podkreśla ona element artystyczny w całym procesie, jak i poziom, który pewni mistrzowie osiągnęli w tej dziedzinie. Nie każdy z nas, chcąc gustownie urządzić nowy dom czy też świeżo otwartą restaurację, posiada szósty zmysł dekorowania, często więc do tej dziedziny dobiera się profesjonalnych, doświadczonych projektantów lub też zaangażowanych pasjonatów, jeśli takich mamy pod ręką. Sama dekoracja jest właściwie elementem wykończeniowym całego wnętrza, powinna więc oddawać jego charakter. Osoba decydująca musi więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiego wnętrza chciałem i jak podkreślić ten efekt dekoracją? Pomoże to zachować spójny styl i ułatwi wybór dodatków i elementów dekoracyjnych. Jeśli w naszym celem było uzyskanie klasycznej przestrzeni w stylu angielskim, dopełnieniem nadającym uroku będą w tej sytuacji atłasowe ciemnozielone poduszki oraz długie, smukłe świece w salonie. Gdy chcemy ukierunkować się w stylu retro, kultowe wzory na pufach i podnóżkach, czy też stara drewniana witryna w korytarzu świetnie wpasują się w klimat. Sztuka dekorowania pozostawia też wiele swobody poprzez dowolność co do tego, co może stanowić element dekoracyjny. Dekoracje mogą stanowić dla jednych zarówno obrazy, jak i zegary, a dla innych są to kwiaty i poduszki. Możliwości jest wiele, zarówno jak miejsc, które mogą zostać udekorowane. Popularny ostatnim czasem zarówno w produkcji mebli, jak i dekoracji, stał się styl indyjski. Przestrzeń, która pozostawia mu największe pole to popisu to salon, lub pokój dzienny połączony z jadalnią. Egzotyczne, solidne i niezwykle stylowe meble, meble drewnianełączące w sobie historię z nowoczesnością, są w stanie przemienić niejeden salon w dzieło sztuki, a indyjskie dywany obecne w surowym industrialnym wnętrzu, stanowią wybijający się na tle całości unikatowy element dekoracyjny. Dosyć znane, lecz ponadczasowe przez swoją funkcjonalność są lampiony — zapewniają oświetlenie a przy tym ocieplają wnętrze i nadają mu lekkości.

Możliwości wyboru jest wiele, dlatego też osoby projektujące oraz wykonujące dekoracje różnią się między sobą zarówno stylem, poziomem wiedzy, jak i doświadczeniem. Pewne jest jednak, że sztuka dekoracji rozwija się bardzo dynamicznie, a dzięki osobom, które osiągnęły w tej dziedzinie mistrzowski poziom, możemy łączyć dekorację z działaniem o charakterze twórczym i artystycznym.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania