- Aktualności
- 0 polubienia
- 293 odwiedzin
- 0 komentarzy
Jak przechowywać książki w domu – styl biblioteczny vs. nowoczesny
Oczywiście styl biblioteczny dominuje w małych i dużych domach jako sposób na przechowywanie książek. Większości osób zależy na tym, aby bardzo szybko sięgnąć po ulubionego autora albo tytuł z potrzebnej dziedziny. Uczniowie i studenci docenią ułożenie książek alfabetycznie lub tematycznie.
Jednak, aby nie przywoływać szkolnych wspomnień, można wybrać designerskie biblioteczki drewniane albo witryny drewniane na książki w nietypowym kształcie. Wszystko, co odbiega od przewidywalnego prostokątnego „słupa”, wprowadzi dużo dynamizmu i nowoczesności do pomieszczenia.
Poza tym przechowywanie książek wzniesie na wyższy poziom biblioteczka w stylu industrialnym albo szafka na książki w stylu klasycznym z loftowymi elementami, takimi jak metalowe profile czy kamienny fornir. Warto też postawić na egzotyczne drewno np. palisander albo akację azjatycką, które mają wyraźne słoje i głęboki odcień (piękne okazy upolujesz w sklepach np. z meblami kolonialnymi).
Dodatkowo warto pamiętać o tym, że książka to nie tylko tytuł i treść – to również okładka i kolory. Styl klasyczny wytrzyma różnorodność okładek, ale styl kolonialny wymaga elegancji lub skóry. Takie okładki można wykonać samemu albo zamówić. W stylu bardziej nowoczesnym, minimalistycznym grzbiety książki oprzyj o ścianę lub dolną półkę. W ten sposób uzyskasz wzór złożony z kolorowych kresek pooddzielany białym kolorem.
Baw się również barwami. Z jednej strony możesz spróbować ułożyć książki „w tęczę”, a z drugiej możesz pogrupować je blokami kolorystycznymi. Baw się również ułożeniem – ustaw kilka pionowo, na nich połóż parę leżących, a inne pochyl. Pamiętaj również, że pusta przestrzeń półki na książki to również element aranżacji – nie musisz więc całej wypełniać tomami. Możesz tam wstawić ramkę, zegar, kwiatek albo małe dzieło sztuki.
Przechowywanie książek – stolik kawowy i komoda
Sama książka śmiało może służyć jako element stylizacji wnętrz. Projektantka wnętrz Tobi Fairley zaznaczyła, że dekorowanie książkami nigdy nie wychodzi z mody. Rozłożony album fotograficzny lub modowy na stoliku kawowym? Stos książek oprawionych w skórę lub inny materiał na komodzie z drewna mango o niesamowitej strukturze? To już samo w sobie jest stylową formą przechowywania książek. Ponadto w ten sposób pokażesz swoją „duszę” i stworzysz świetny wstęp do rozmowy o tym, co cię interesuje.
Pamiętaj jednak, że zbyt dużo książek rozłożonych w salonie da raczej poczucie bałaganu niż stylu. Większość pozycji schowaj pod stolik kawowy albo do komody, a na wierzchu zostaw tylko te najładniejsze i najciekawsze.
Album może stać się stałym elementem tonacji kolorystycznej, którą warto co jakiś czas zmieniać. Gdy panuje ponura aura, otwórz go na zdjęciu ze śródziemnomorskim widokiem, a gdy zależy ci na romantycznym klimacie – na czerwonych tulipanach. Pamiętaj również o dodatkach m.in. rzeźbach czy kwiatach oraz o tym, by mieszać książki rozmiarem i ułożeniem.
Książki w domu – jak Cię widzą, tak Cię piszą
Przechowywanie książek to też sposób, aby goście cię zapamiętali. Wystarczy, że postawisz na coś oryginalnego. Może mały designerski, loftowy stolik z lampką i kilkoma książkami? Albo kufer w stylu kolonialnym z drewna indyjskiego ze skórą, albo metalowymi elementami wypełniony dobrym trunkiem, mapami i książkami? Przechowywanie książek to nie akademickie hobby, ale bardzo kreatywna zabawa i sposób, aby zaaranżować wnętrze w Twoim, niepowtarzalnym stylu.
Komentarze (0)