W dzisiejszych czasach mnogość stylów wnętrzarskich pozwala na tworzenie niemal nieskończonych wariantów aranżacji. Często łączy się ze sobą pozornie niepasujące do siebie elementy, przełamując w ten sposób konwencję i kreując coś zupełnie nowego. Nie znaczy to jednak, iż nie ma już miejsca dla klasycznych projektów. Pomieszczenia inspirowane dawnymi czasami nadal są modne, a meble kolonialne stały się w zasadzie synonimem elegancji. To wszystko czyni dwudziesty pierwszy wiek epoką, w której wyznaczniki stylu doskonale przeplatają się z funkcjonalnością oraz oryginalnością. Chociaż dopiero dziś takie połączenia zaczynają być regułą, nie znaczy to, iż nie poszukiwano ich już wcześniej. Od zarania dziejów ludzie byli wrażliwi na piękno i dążyli do uzyskania optymalnych synergii między różnymi elementami.

Prymitywne siedziska zaczęły powstawać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych cywilizacji. Już tysiące lat przed naszą erą pierwotni ludzie potrafili tworzyć bardzo proste, ale już drewniane krzesła na trzech lub czterech nogach. Były to początki wytwórstwa mebli, które, gdy tylko pojawiły się rozwinięte cywilizacje, przemieniło się w prawdziwą sztukę. Starożytni Grecy, Egipcjanie czy Chińczycy zaczęli tworzyć meble nie tylko użytkowe, ale także piękne, które każdy zamożny mieszkaniec owych imperiów chciał mieć w swoim domu. Rzemieślnicy wytwarzający arcydzieła sztuki stolarskiej byli bardzo cenieni i mieli wiele okazji do wykazania się swoim kunsztem. Meble wytwarzało się z wielu lokalnych oraz importowanych gatunków drewna, niejednokrotnie były wzbogacane o szlachetne kamienie i ryciny wytwarzane przez prawdziwych mistrzów zdobnictwa. Wraz ze zmieniającymi się czasami, rodzeniem się nowych ludów oraz powstawaniem pierwszych państw, wyłaniały się kolejne nurty w meblarstwie. Wszystkie czerpały z tradycji, która znana była ich twórcom i zmieniane były w oparciu o pojawiające się potrzeby lub modne motywy. Niektóre kierunki rodziły się częściowo przez przypadek. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu jeden z takich stylów, który powstał w oparciu o mieszanie się kultur kolonialistów oraz mieszkańców kolonizowanych rejonów. Mowa o stylu kolonialnym znanym dzisiaj jako uosobienie elegancji i dobrego smaku. Zapraszamy Państwa do lektury.

Początki kolonializmu w Indiach

XIX wiek okazał się wyjątkowo korzystny dla Imperium Brytyjskiego – było ono wówczas potęgą zarówno gospodarczą, jak i militarną. Był to także czas rewolucji przemysłowej, która także dała owemu państwu niepomierne korzyści. W 1858 roku Brytyjczycy objęli władzę nad Indiami dotąd rządzonymi przez Kompanię Wschodnioindyjską - zaczęły powstawać wówczas pierwsze kolonie, co wiązało się z podróżowaniem wielu mieszkańców wysp na orient. Brytyjczycy przenosili się całymi rodzinami, zabierając często cały swój dobytek. Podróż w nieznane, chociaż bardzo intrygująca, niesie ze sobą niepokój, dlatego warto zabrać ze sobą to, co najbardziej przypomina o opuszczanym domu. Zabierano obrazy, biżuterię, a także interesujące nas meble. Dzięki takim zabiegom można było poczuć na obczyźnie namiastkę domu. Nic jednak nie jest całkowicie trwałe – wiele sprzętów ulegało zniszczeniu podczas długiej podróży lub zużywały się przez częste użytkowanie. Meble na przykład często nie wytrzymywały podróży morskiej, przez co należało znaleźć zamienniki. Zamówienie nowych sprzętów z ojczyzny nie wchodziło w grę - wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami, a ponadto istniało zbyt duże ryzyko, że kolejne towary także ulegną zniszczeniu. Spowodowało to, że Brytyjczycy zaczęli współpracować z indyjskimi rzemieślnikami. Mieli oni dla nich wytwarzać meble indyjskie z materiałów, które można znaleźć właśnie w Indiach. Szybko okazało się, że połączenie europejskich projektów z orientalnymi gatunkami drewna daje niesamowite efekty.

Powstanie mebli kolonialnych

meble kolonialneZaczęła się zatem współpraca, która dała nieoczekiwane efekty. Za projektem stworzenia nowych mebli stała potrzeba zachowania cząstki brytyjskości w nowym świecie. Przyjezdni bardzo chcieli, by meble przypominały im te widywane w domu rodzinnym i które często próbowali zabierać z sobą. W Wielkiej Brytanii wytwarzano wówczas meble z tradycyjnych gatunków drewna. Popularne były między innymi dębowe łóżka drewniane, czy nawet całe sypialnie drewniane wykonywane z europejskich drzew. W Indiach jednak nie było dostępu do owych materiałów i trzeba było szukać innego budulca. Szybko okazało się, że nowe tworzywo ma szczególne właściwości. Stworzenie mebli na brytyjską modłę nie było wcale trudnym zadaniem, nowe gatunki drewna były natomiast wyjątkowo wytrzymałe. Rodzaje drewna takie jak mango, mahoń, suar czy palisander zaczęto regularnie wykorzystywać do produkcji mebli, które zaskakiwały tak samo solidnością, jak i stylem. Połączenie europejskiej mody oraz miejscowego drewna wraz z umiejętności lokalnych rzemieślników sprawiły, że powstała zupełnie nowa jakość mebli. Meble drewniane zachwycające ciemnymi barwami, masywnością brył oraz klasycznym, znanym już od dawna europejczykom kształtem. Brytyjczycy zaczęli na co dzień używać tego typu sprzętów i szybko przeniknęły one także do Europy. Osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii i innych państw starego kontynentu przywoziły meble, które były na tyle wytrzymałe, iż sztormy nie groziły im tak bardzo. Meble z Indii posiadały jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę, dzięki której były tak przydatne. Były one mianowicie odporne na wilgoć. Właśnie dlatego dzisiaj każdy sklep kolonialny poleca właśnie takie sprzęty do łazienek, gdzie przetrwają one znacznie dłużej niż propozycje przygotowane z tradycyjnie stosowanych u nas gatunków drewna. Wytwarzanie mebli kolonialnych zapoczątkowane właśnie podczas rządów brytyjskich w Indiach trwa do dzisiaj. Meble indyjskie, produkowane dzisiaj przez rodzimych wykonawców, cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie – tak właśnie zaczęła się trwająca do dzisiaj moda, na te zarazem funkcjonalne, jak i piękne meble z drewna.

Meble kolonialne dzisiaj

Chociaż od czasów kolonialnych minęło już bardzo dużo czasu, meble których wytwarzanie zostało wówczas zapoczątkowane, nadal są wyjątkowo popularne.łóżko drewniane Europejczycy oraz Amerykanie bardzo chętnie sięgają po produkty początkowo tworzone na koloniach w Afryce oraz w Azji. Egzotyczne drewno pochodzące z tamtych rejonów cały czas zachwyca pięknem oraz daje poczucie, że mebel wytrzyma wiele prób. Meble drewniane do salonu często tworzone są właśnie z palisandru, mahoniu czy mango. Projektanci wnętrz zalecają zresztą takie trwałe produkty w domu. Ciemne meble w połączeniu ze ścianami beżowymi, ecru, czy w innym jasnym kolorze, dają wyjątkowe połączenie. Także w Polsce pojawiło się wielu wytwórców mebli, którzy oferują towary zbliżone do tych z Indii, warto jednak zdecydować się na meble importowane, ponieważ nic nie zastąpi oryginałów wykonanych przez lokalnych rzemieślników. Warto zwrócić uwagę na to, że takie meble pasują do każdego pomieszczenia i można je łączyć z nowoczesnymi dodatkami. W nowoczesnych wnętrzach dobrze pasują odpowiednio dopasowane lampy industrialne, które idealnie zgrają się z solidnymi bryłami. Duża ława drewniana może pomoże zgromadzić rodzinę przy wspólnym posiłku – chwile spędzane razem wśród takich przedmiotów nawet zwykłym chwilom mogą nadawać odświętny charakter. Osoby lubujące się w dodatkach mogą pomyśleć o czymś, co będzie przypominało właśnie czasy kolonialne, doskonale sprawdzą się tutaj mapy wieszane na ścianach, plany, być może fotografie i etniczne ozdoby. Wszystko to może wyglądać doskonale, jeśli oczywiście podczas projektowania danego pomieszczenia zachowa się umiar. Styl kolonialny to teraz nie tylko meble, ale cała dziedzina projektowania wnętrz, która obejmuje wszystkie pomieszczenia i pozwala kompleksowo dobrać elementy tak, by sprawdzały się idealnie zarówno w tych klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrzach. Niezależnie od tego, w jakich aranżacjach się Państwo lubują, uda się uzyskać satysfakcjonujący efekt, dzięki dobremu projektantowi i doświadczonemu dostawcy mebli.

Trudno powiedzieć, jak potoczą się losy sztuki meblarskiej. Dzisiaj możliwości są bardzo duże - projektanci dokonują nowych, śmiałych połączeń, a większe przyzwolenie na wdrażanie świeżych rozwiązań pozwala stale przełamywać dotąd znane schematy i tworzyć oryginalne style. Na pewno warto zwrócić uwagę też na to, że mimo postępu, nadal korzysta się ze sprawdzonych, eleganckich rozwiązań. Meble kolonialne od połowy dziewiętnastego wieku goszczą w salonach oraz gabinetach i nie zapowiada się na to, by ta tradycja miała przeminąć. Uniwersalność owych mebli sprawia, że nadają się one zarówno do pomieszczeń w stylu boho, Hampton, czy kompozycjach z elementami wabi-sabi. Możemy też tworzyć niesamowite aranżacje łączone z nowoczesnymi rozwiązaniami. W stylu kolonialnym można teraz pozwolić sobie na dodatki vintage lub industrialne. Lampy loftowe zgrabnie umieszczone we wnętrzu mogą bardzo je wzbogacić. Nawet w Polsce można teraz bez większych trudności zamówić meble indyjskie. Warszawa jest do tego idealnym miejscem – doświadczony importer doskonale się tutaj sprawdzi. Taki akcent przypominający o czasach schyłku Kompanii Wschodnioindyjskiej i początkach kolonializmu w Indiach to dobry sposób na nadanie szyku przestronnym pomieszczeniom, ale drobne elementy stylu kolonialnego sprawdzą się również w mniejszych wnętrzach. Dobrze jest zdecydować się najpierw na meble, a później dopiero wybierać do nich kolory ścian i dodatki – łatwiej w końcu przemalować ściany, niż zmieniać wszystkie sprzęty. Należy pamiętać również o tym, że jeśli chodzi o meble kolonialne wyprzedaże zdarzają się często, dlatego warto śledzić oferty w Internecie. To pozwoli na wykorzystanie dogodnych okresów, gdy bardzo korzystnie można nabyć te przepiękne sprzęty.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania