Meble kolonialne i indyjskie wywodzą się głównie ze zmieszanych wpływów stylu wiktoriańskiego i egzotycznego, związanego z krajami azjatyckimi i północnoafrykańskimi – z krajami, które stanowiły niegdyś kolonie Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy oficerowie, urzędnicy i misjonarze, niejednokrotnie przywożący ze sobą do kolonii całe rodziny, pragnęli zabrać również namiastkę rodzinnych stron w postaci mebli w dwóch dominujących wówczas stylach: wiktoriańskim i stylu regencji oraz domowych drobiazgów i ozdób. Jednak tradycyjne drewno, które wykorzystywano do ich produkcji, nie sprawdzało się w gorącym, często bardzo wilgotnym klimacie i łatwo niszczało. Wówczas pojawiły się pierwsze meble, które nawiązywały do brytyjskiego stylu, ale wykonane zostały z twardych, egzotycznych gatunków drewna, takich jak palisander, mango, akacja czy mahoń. Poza ogromną trwałością odznaczają się one również pięknym usłojeniem, które w meblach kolonialnych i indyjskich zostaje dodatkowo podkreślone, aby w pełni ukazać ich niezwykły urok. Ich styl przyjął się z ogromną łatwością i od tamtej pory nie traci na popularności.

Meble kolonialne i indyjskie sprawiają wyjątkowo solidne wrażenie, łącząc w sobie klasyczną prostotę linii z odrobiną egzotyki. Lekkości nadają im elementy wykonane z bambusu czy rattanu. Są znakomitym rozwiązaniem dla wielbicieli klasyki, którzy cenią sobie naturalne materiały i kolory, wyjątkową trwałość oraz ponadczasowość – te meble spełniają wszystkie powyższe wymagania i są inwestycją na lata. Nadają przy tym wnętrzu niepowtarzalny charakter i klasę, a dzięki zestawieniu z odpowiednimi dodatkami, zarówno tradycyjnymi jak i nowoczesnymi, zawsze pięknie się prezentują.

W kolorystyce mebli dominują czyste kolory drewna, z którego je wykonano, podkreślane czasem poprzez ługowanie, bejcowanie i przecieranie. Wszystkie te techniki pomagają wydobyć urok ich wyjątkowego usłojenia, niezwykły głęboki kolor, różnobarwną strukturę – co szczególnie widać w przypadku palisandru – a także delikatnie postarzają drewno. Dzięki temu prezentują się jeszcze lepiej; takie drobne oznaki starości, w połączeniu z niewielkimi niedoskonałościami wynikającymi z ręcznej produkcji, jedynie pokazują w pełni piękno i wysoką jakość wykonania mebli kolonialnych i indyjskich.

Meble kolonialne i indyjskie to połączenie klasyki z egzotyką nie tylko pod względem kolorów i materiałów, ale również stylu, który został dopasowany do warunków panujących w takich krajach jak Indie, Tajlandia czy Birma. Z tego powodu szafy często posiadają ażurowe drzwi a łóżka dostosowane są do moskitier. Jest to kolejny element odróżniający je od mebli zwykle spotykanych w sklepach. Nie sprawiają one jednak problemu w zestawieniu ze współczesnym stylem, przeciwnie, umiejętnie dobrane znakomicie się uzupełniają i wzajemnie podkreślają. Choć, oczywiście, najbardziej klasycznym jest dopasowanie do tego stylu mebli jasnych ścian, drewnianych podłóg i zwiewnych materiałów zasłon, firan czy baldachimów, które przełamują nieco właściwą im solidność i prostotę.

Meble są wyjątkowo solidnie wykonane, eleganckie i funkcjonalne, zapewniają dużo miejsca potrzebnego do wygodnej organizacji życia i pracy. Szczególnie widoczne jest to w szerokich blatach biurek, przeszklonych regałach, sekretarzykach i pojemnych komodach. Z tych powodów meble kolonialne i indyjskie znakomicie prezentują się nie tylko w prywatnych domach, gdzie stanowią wyposażenie zarówno pracowni, jak i sypialni czy salonów. Swoje miejsce bez trudu odnajdą także w eleganckich biurach i gabinetach, w poczekalniach specjalistów i w ambasadach, w nowoczesnych, przeszklonych wieżowcach i starych budynkach. Aranżacje z ich użyciem bez trudu nabierają wyszukanego, ale nie przesadzonego charakteru i zaspokajają wyrafinowane gusta. Równocześnie zdają się nie wymagać zbyt wielu starań, ponieważ z łatwością przejmują funkcję ozdoby wnętrza i niewiele trzeba, aby je podkreślić odpowiednio dobranymi detalami i kolorami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania