Meble i akcesoria kojarzą nam się z czymś egzotycznym i luksusowym. Niewiele osób jednak wie, jaka jest historia ich wytwarzania i dlaczego tak doskonale łączą europejską użyteczność z orientalnym pięknem. Skąd zatem pochodzą te uwielbiane na całym świecie meble i dlaczego są tak cenione przez konsumentów?

Kolonializm XIX wieku

Jak sama nazwa wskazuje, meble kolonialne pochodzą z terenów zajętych przez kolonialistów w Azji i Afryce - przede wszystkim Brytyjczyków, ale również Hiszpanów, Francuzów, Holendrów i Portugalczyków. Kolonializm to z całą pewnością jedna z niechlubnych kart w historii ludzkości. Aby kontrolować podbite tereny, europejskie mocarstwa musiały wysyłać tam swoich rdzennych obywateli — zarządców, nierzadko z całymi rodzinami. Podczas długich, zamorskich podróży statkiem dobytek przewożony przez europejczyków nierzadko ulegał zniszczeniu. Ponadto wiele przedmiotów ulegało w szybkim tempie zniszczeniu, będąc pod wpływem tropikalnej pogody. Nie bez znaczenia była również zwyczajna tęsknota osadników za ojczyzną i tamtejszymi obyczajami oraz nieufność w stosunku do tubylców i ich zwyczajów, które były kompletnie odmienne od tych znanych z Europy.

Narodziny mebli kolonialnych

Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, przybysze z kontynentu, nierzadko przy pomocy lokalnych rzemieślników, rozpoczęli wytwarzanie mebli z dostępnych na miejscu materiałów, często nieznanych w ich stronach, by stworzyć sobie namiastkę ojczyzny. Tubylcy chętnie dodawali podczas produkcji coś od siebie, dzięki czemu finalny efekt był mieszanką europejskiej solidności i funkcjonalności z południowymi orientalnymi zdobieniami, które są wykonane ze smakiem i zachowaniem proporcji. Za wzorcowe uważa się meble pochodzące z brytyjskich kolonii w Indiach, które były wówczas największymi koloniami na świecie. Ponadto Brytyjczycy opuścili te tereny stosunkowo niedawno, po zakończeniu II Wojny Światowej. Siłą rzeczy to właśnie tam powstało najwięcej orientalnych mebli, które do dziś są bardzo cenione przez ludzi z innych kontynentów.

Solidność i elegancja

Meble kolonialne charakteryzują się przede wszystkim trwałością i ciężkością, która jest zasługą doboru drewna przy ich produkcji, takiego jak palisander czy mahoń. Klasyczne wyroby zazwyczaj mają duże gabaryty i najlepiej prezentują się w większych pomieszczeniach, jednak te produkowane współcześnie mają pełną gamę rozmiarów, które świetnie wpasują się nawet w małe metraże. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy — meble kolonialne zazwyczaj zrobione są z litego drewna i nie można ich rozłożyć. Należy więc zawczasu upewnić się, że jego wymiar pasuje do ilości miejsca, jakim dysponujemy oraz czy zmieści się on na przykład w drzwiach wejściowych.

Mimo iż kolonializm z całą pewnością nie jest czymś, co przynosi chlubę europejczykom, to jednak z całą pewnością dzięki niemu kultury różnych kontynentów wymieszały się ze sobą, wzbogacając wzajemnie ich mieszkańców. Takie rzeczy jak meble orientalne czy przyprawy już na stałe wpisały się w europejską codzienność i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania