Jak zagospodarować przedpokój w stylu kolonialnym?

Styl charakteryzujący się ciemnym drewnem, bogatymi tkaninami i etnicznymi dodatkami przeniesie Cię w czasie, dodając Twojemu przedpokojowi wyjątkowego charakteru. W jaki sposób się nim zainspirować i jak urządzić (zwykle) niepozorny przedpokój w tym wyjątkowym nurcie?

Styl kolonialny – najważniejsze cechy, które warto znać

Styl kolonialny w swoim obecnym kształcie to pokłosie wypraw Europejczyków, którzy podróżowali do odległych zakątków naszego globu. Wraz z europejskimi zwyczajami, kolonizatorzy pragnęli zabrać ze sobą wysokiej jakości umeblowanie i wyposażenie. Jednak transportowanie tego rodzaju wyrobów było czasochłonne, a do tego, zwyczajnie, drogie. Jeżeli ktoś się na to decydował — okazywało się, że meble europejskie szybko niszczeją w nietypowych dla nich warunkach (na przykład przy zwiększonej wilgotności powietrza). Z tego względu zachodziła potrzeba zamawiania i wykonywania mebli na miejscu, z materiałów tam dostępnych.

Powstające w ten sposób meble okazywały się dość charakterystyczne – miały ciemniejszą barwę, wynikającą z użycia egzotycznych gatunków drewna, ale i wykończenie dekoracyjne, oddające charakter i wpływy kultury danego miejsca. Z tego względu meble kolonialne mogły wyróżniać się skomplikowanymi motywami — rzeźbionymi w drewnie, luksusowo wykończonymi, niemal koronkowymi detalami.

Aranżacje wnętrz w domach nowych mieszkańców z Europy uzupełniane były miejscowymi dekoracjami – tekstyliami, rzeźbami czy wyposażeniem codziennym (naczynia, sztućce i tak dalej), które również stanowią ważną część całego stylu kolonialnego.

Na takiej podstawie wyrósł charakterystyczny rodzaj aranżacji – orientalny, a przy tym elegancki, dający wrażenie solidności i artyzmu jednocześnie. Meble do przedpokoju w stylu kolonialnym powinny odpowiadać tym założeniom, by za ich pomocą możliwe było faktycznie stworzenie wyjątkowej aranżacji.

 

Jakie meble i wyposażenie do przedpokoju w stylu kolonialnym?

Zabierając się za planowanie aranżacji przedpokoju w stylu kolonialnym należy ocenić, jakiego typu wyposażenie powinno znaleźć się w tego rodzaju pomieszczeniu.

Najczęściej przedpokój pełni kilka funkcji. Jedną z najważniejszych jest rola typowo „garderobiana”. To właśnie w przedpokoju montowane jest wyposażenie pozwalające na wygodne odwieszenie płaszcza, kurtki czy też odstawienie butów po powrocie do domu. Z tego względu należy rozważyć zakup i montaż takich mebli, jak szafa czy garderoba w stylu kolonialnym. Oczywiście, wybór określonego rodzaju umeblowania (garderoba drewniana, szafa zamykana) zależy od indywidualnych potrzeb oraz wymogów pomieszczenia. W większym, przestronniejszym przedpokoju szafa nie powinna nadmiernie zdominować dostępnej przestrzeni. W mniejszym pomieszczeniu czy też w sytuacji, gdy zależy Ci na maksymalnej wygodzie, wybierz garderobę do przedpokoju.

Kolonialna garderoba do przedpokoju to mebel wielofunkcyjny, świetnie sprawdzający się nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni.

W zależności od modelu garderoba drewniana do przedpokoju (jeśli celujesz w styl kolonialny, musisz wybierać wyposażenie z naturalnego drewna!) łączy w sobie zalety tradycyjnego wieszaka na ubrania (w formie otwartej lub zamykanej drzwiami podobnie, jak tradycyjna szafa) z niewielkim regałem na obuwie. Taką konstrukcję może uzupełniać nieduże lustro, siedzisko dla osoby ubierającej buty i szereg dodatkowych elementów.

Dodatki w stylu kolonialnym do przedpokoju

Pamiętaj, że w każdej aranżacji ogromną role odgrywają dodatki. Nie inaczej jest w stylu kolonialnym, który zechcesz wykorzystać w wykończeniu wnętrza przedpokoju. Na jakie drobiazgi warto postawić?

obrazy w stylu kolonialnym – na przykład stylizowane mapy oprawione w proste, ciemne ramki z drewna,

maski etniczne, nawiązujące do egzotycznych kultur mających wpływ na styl kolonialny.

zegar ścienny – najlepiej dość duży, w ciemniejszych barwach, nawiązujący nieco do starych, dworcowych zegarów kolejowych.

Powiązane produkty

Garderoba z lustrem (2+4) Walnut Garderoba z lustrem (2+4) Walnut 2
  • -900,00 zł
Ostatnie sztuki w magazynie
Garderoby

Garderoba z lustrem (2+4) Walnut

GK-331 OM
3 499,00 zł 4 399,00 zł
Garderoba z lustrem do przedpokoju (2-drzwiowa z 4 szufladami) w odcieniu ciemnego brązu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania