Jak dbać o drewniane deski do krojenia?

Z jakiego drewna deska do krojenia będzie najlepsza?

Najlepsza drewniana deska do krojenia to taka z twardego, odpornego na uszkodzenia drewna (np. dąb, palisander, akacja czy heban). Mimo trwałości wymaga jednak regularnego ręcznego mycia i olejowania. Nóż bardzo szybko ściera powłokę ochronną drewna, a wilgoć z warzyw, mięsa i wody używanej podczas mycia, wnika strukturę drewna i ją niszczy.

Czy drewniane deski można myć w zmywarce?

Krojenie na desce suchych rzeczy nie wymaga mycia jej wodą – wystarczy wytarcie suchym lub wilgotnym ręcznikiem. Zrób to również wtedy, gdy nie możesz od razu umyć deski po krojeniu wilgotnych rzeczy. Nie wkładaj jej do zmywarki, ani tym bardziej nie zalewaj wodą w zlewie.

Drewniane deski do krojenia zawsze trzeba myć ręcznie i zawsze po obu stronach (zapobiega to nierównomiernemu wysychaniu drewna i jego wypaczaniu). Na początku delikatnie wyszoruj deskę gąbką i gorącą wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Następnie wytrzyj i postaw pionowo na blacie, aby woda nie została w zagłębieniach. Dopiero po całkowitym wyschnięciu drewnianą deskę do krojenia można na płasko schować do szuflady. A jeśli Twoja drewniana deska do krojenia to piękny, ręcznie robiony przedmiot (np. w stylu indyjskim), śmiało wyeksponuj ją jako ozdobę blatu. Dekoracyjne deski do krojenia są bardzo modne!

Uwaga: Do krojenia mięsa lepiej nie używać drewnianej deski do krojenia. Lekkie środki nie usuwają patogenów chorobowych, a mocne szkodzą drewnu.

Drewniane deski do krojenia – usuwanie zapachów

Od czasu do czasu z drewnianej deski do krojenia należy usunąć nieprzyjemne zapachy. Dobrze nadaje się do tego sól koszerna wymieszana z sokiem z cytryny. Powstałą maź rozprowadź na desce, a po wyschnięciu dokładnie zeskrob. Teoretycznie środki te nie szkodzą drewnu, ale z ostrożności warto najpierw użyć ich na brzegu. Możesz również wykorzystać roztwór składający się w 75% z wody i 25% z destylowanego octu. Jednak w tym przypadku na desce może pozostać posmak octu.

Drewniane deski do krojenia – olejowanie

Drewniana deska z czasem traci swój blask i warstwę chroniącą przed wilgocią. Dlatego należy ją dość często olejować i konserwować (tak samo jak to się robi w przypadku drewnianych mebli). Rzadziej deska wymaga renowacji, czyli zdarcia wierzchniej warstwy drewna i nałożenia nowej ochrony. Ważne jednak, aby użyć wosku i oleju zatwierdzonego do kontaktu z żywnością, np. oleju mineralnego.

Uwaga: Rozpoznasz, że czas na olejowanie, jeżeli krople wody znikają, a nie utrzymują się na desce.

Czego potrzebujesz, aby zadbać o drewniane deski do krojenia?

Do czyszczenia, olejowania i woskowania drewnianej deski do krojenia przyda Ci się:

      Skrobak stołowy lub skrobak do ciasta (może być z twardego plastiku) do usunięcia resztek jedzenia,

      Łagodny płyn lub mydło do mycia naczyń,

      Gąbka szorująca,

      Czysty ręcznik do naczyń i ręczniki papierowe (przydatne nie tylko w zebraniu wody po myciu, ale też do nałożenia oleju lub wosku na deskę),

      Olej mineralny dopuszczony do kontaktu z żywnością albo wosk pszczeli,

      Sól koszerna i cytryna lub destylowany biały ocet,

      Soda oczyszczona, przy użyciu której usuniesz trudne plamy z deski.

Do odnowienia podniszczonej drewnianej deski do krojenia użyj:

      Papierów ściernych o ziarnistości (granulacji) od 80 do 800. Niższe wartości służą do zdzierania (usuwania) warstw wierzchnich drewna, a wyższe do szlifowania na gładko (im wyższa, tym lepszy efekt polerski),

      Prostokątnego bloku lub pudełka (to blok szlifierski, do którego przyczepia się papier ścierny),

      Czystej szmatki lub pędzla do usuwania pyłku drewna z deski po szlifowaniu.

Powiązane produkty

Deska do krojenia MANGO 15x40 Deska do krojenia MANGO 15x40 2
  • -70,00 zł
3 dni
Deski kuchenne

Deska do krojenia MANGO 15x40

M-15620
79,00 zł 149,00 zł
Deska Kuchenna wykonana z drewna mango o klasycznym kształcie. Podana Cena jest za jedną sztukę 
Deska do krojenia MANGO 25x45 Deska do krojenia MANGO 25x45 2
  • -25,00 zł
48 godzin
Deski kuchenne

Deska do krojenia MANGO 25x45

M-12814
99,00 zł 124,00 zł
Gruba deska kuchenna wykonana z drewna mango o klasycznym kształcie. Znajdziesz także inne kształty i wielkości desek na naszej stronie 
Deska do krojenia TEK 30x20 Deska do krojenia TEK 30x20 2
3 dni
Deski kuchenne

Deska do krojenia TEK 30x20

JRI-18110
96,00 zł
NOWOŚĆ! Gruba deska kuchenna wykonana z drewna teku o klasycznym kształcie.✔️ na naszej stronie dostępne są także inne wzory i kształty desek do krojenia 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania