- Mandallin
- Aktualności
- 0 polubienia
- 217 odwiedzin
- 0 komentarzy
- lampy
Do jakich stylów pasują drewniane lampy?
Po boomie na wyposażenie z tworzyw sztucznych przyszedł czas na wprowadzenie do mieszkań naturalnego drewna – przyjaznego dla środowiska i pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych. Jest to bowiem wyjątkowo uniwersalny materiał, który wykorzystuje się do tworzenia i projektowania stylowych lamp indyjskich.
Oświetlenie z drewnianymi elementami może przybierać najróżniejsze formy – surowe deski z ozdobnymi żarówkami, finezyjne rzeźbione żyrandole, stojące reflektory na drewnianej podstawie czy lampy z drewnianymi abażurami. To samo trzeba powiedzieć o przekroju kolorów, tonów czy usłojenia drewna, z którego da się wykonać te świecące sprzęty.
Najbardziej popularne style wnętrzarskie, w których wykorzystuje się drewniane lampy to:
- skandynawski – najczęściej jest oszczędny, jasny i funkcjonalny. Dekoracje z naturalnych materiałów (takie jak drewno) tylko podkreślają ich przytulność i prostotę,
- minimalistyczny i nowoczesny – w takich mieszkaniach możesz wykorzystać zarówno ascetyczne, surowe lampy z drewna, jak i modele designerskie, które zagrają w nich pierwsze skrzypce,
- rustykalny i boho – sielankowość tych stylów pozwala na wprowadzenie wielu elementów z naturalnych materiałów, które kojarzą się ze spokojnym życiem na wsi/na łonie natury. Drewniane lampy doskonale wpisują się w ten klimat,
- industrialny – w pofabrycznych wnętrzach rządzi surowość: beton, metal i oczywiście drewno. Oświetlenie z niemalowanego drewna będzie idealnym uzupełnieniem loftu,
- kolonialny – ciemne, błyszczące drewno, które kontrastuje ze ścianami to cechy charakterystyczne tego stylu. Może pojawiać się nie tylko na meblach, ale i dodatkach takich jak lampy z dużymi abażurami na smukłych, drewnianych nóżkach.
Z czym połączyć drewniane lampy?
W każdym pomieszczeniu trzeba zadbać o spójność dodatków i dekoracji. Drewniane lampy dobrze czują się w towarzystwie innych naturalnych materiałów – bawełny, lnu, wełny, szkła i kamienia, ale także wspomnianego już betonu, metalu i cegieł. Warto też wprowadzić zieleń, najlepiej w postaci żywych roślin.
Drewniane lampy – jak uniknąć pułapek aranżacyjnych?
Fakt, że oświetlenie z elementami drewna pasuje do każdego stylu (np stylu loft), nie oznacza oczywiście całkowitej dowolności w aranżacjach! Lampy z drewna nie wyglądają zbyt dobrze w pomieszczeniach, w których to właśnie drewno jest dominującym materiałem wykończeniowym. Połączenie boazerii, parkietu i drewnianych mebli z drewnianymi lampami gwarantuje, że te ostatnie po prostu zginą. Zamiast uzupełniać wystrój, całkowicie zleją się z pozostałymi elementami wyposażenia.
Druga pułapka aranżacyjna dotyczy różnych struktur i gatunków drewna — tj. bardzo uważnie należy dobierać jego gatunki i tony. Patrząc na drewno, z którego została wykonana lampa, meble czy podłoga, zastanów się: Jaki kolor najbardziej przypomina? Postaraj się określić jego ton. Szary, żółty, pomarańczowy, czerwony, oliwkowy? Nie łącz tonów różowych i pomarańczowych, a także ciepłych i zimnych.
Jeśli boisz się, że nie uda Ci się dobrać lampy w zbliżonym odcieniu, postaw na kontrast. Pamiętaj jednak, że dany rodzaj drewna powinien pojawić się w pomieszczeniu przynajmniej dwa razy. Zadbaj też o równowagę – nie umieszczaj jednego gatunku tylko na jednej ścianie. Zwróć również uwagę na usłojenie. Wyraźnie widoczne słoje na drewnianej lampie pasują do wnętrz w stylu retro, rustykalnym albo vintage, a w aranżacjach minimalistycznych lepiej sprawdzi się oświetlenie wykonane z materiału delikatnym rysunku.
Komentarze (0)